مشكلات تربيتي فرزندان
  • مربوط به موضوع » نکات مددکاری

 

مشکلات تربیتی فرزندان و راههای علاج آن

 

الحمدلله و الصلاه و السلام علی من لانبی بعده

 

    ما امروزه در جهانی به سر می بریم که همانند دهکده ای، همه از عادات و رسوم، اخلاق و رفتار و نقاط مثبت و منفی هم آگاهند. همه ی این چیزها به وسیله ی امکاناتی مثل تلویزیون، ماهواره و اینترنت که ثمره ی پیشرفت بشر بوده به دست آمده و کاری کرده که تربیت فرزندان را برای خانواده ها به ویژه آنها که می خواهند اولادشان را بر اساس آموزه های دینی تربیت نمایند؛ با مشکل روبرو کرده است.  

    بسیاری از فرزندان عصر حاضر، به عادتهای ناپسندی خو گرفته اند که این رفتارها خانواده ها را در برخورد تربیتی با فرزندانشان با مشکل مواجه ساخته و همه دنبال چاره می گردند.

    ما در این مختصر، به طرح برخی از این مشکلات پرداخته و بعضی ازدلایل انجام این رفتارها و راه حلهایی مناسب را برای علاج آن بیان خواهیم نمود. با ذکر این نکته که دلایل انجام هرعمل ناپسند، با دلایل دیگری کاملا متفاوت می باشد. شکی نیست که چاره سری برای حل این مشکلات، دقتی و تأملی کافی و صبرو تحملی وافی را می طلبد که بایستی قبل از عمل تربیتی ،هر کدام از پدران و مادران خود را به آن زینت دهند.

 بقیه در ادامه مطلب....بهترین نکات تربیتی از دیدگاه قرآن
  • مربوط به موضوع » نکات مددکاری

بهترین نکات تربیتی از دیدگاه قرآن

۸نکته تربیتی در قرآن

۱ . اگر قصد راهنمایی و تربیت کسی را دارید، در قدم اول از گفتار نرم و با محبت بهره گیرید; حتی اگر مخاطب شما فرعون سرکش یا سران لجوج کفار جاهلی باشند; (طه/۴۴ و شعرا/۲۱۵) .

۲ . الف) گفتار و رفتار آدمی در هر زمان و مکان، در حافظه الهی محفوظ است ; مراقب باشید; (لقمان/۱۶ و کهف/۳۰) .

ب) نسبت به انسان های اطرافت، احساس مسئولیت کن و آنها را از کارهای بد بازدار و به کارهای خوب تشویق کن . این لازمه استحکام یک پیکر است و بنی آدم اعضای یکدیگرند; (لقمان/۱۷) .

ج) در رفتارهای اجتماعی دقت کن! مبادا با غرور رویت را از دیگران برگردانی یا مثل متبکران راه بروی ; مبادا تندرو و کندرو شوی ; میانه روی، بهترین روش است ; مراقب باش صدایت را بر سر کسی بلند نکنی و خلاصه در یک کلام، آدم باش ; (لقمان/۱۸و۱۹) .

۳ . قرآن کریم به شدت با پیروی از جمع (خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو) و حرکت به دنبال اکثریت، مخالف است . قرآن می گوید: اگر بخواهی از اکثریت مردم فقط به این خاطر که اکثریت هستند، پیروی کنی، بدون شک از راه خدا دور می شوی ; همیشه با چشمان باز تصمیم بگیر; (انعام/۱۱۶ و اسراء/۳۶) .

۴ . همیشه بزرگ ترها، بهترین حرف را نمی زنند و همیشه حرف گوش کنی و اطاعت از بزرگان، انسان را به سعادت نمی رساند . این پیام تربیتی قرآن است که حتی در اطاعت از بزرگان هم گوش و چشمت را باز کن که فردا فقط و فقط خودت پاسخ گوی اعمالت خواهی بود; نه بزرگ ترهایت; (احزاب/۶۷) .

۵ . علم بهتر است یا ثروت؟ جواب آن را در آیه ۲۴۷ بقره پیدا خواهید کرد .

۶ . امانت داری یکی از ارزشمندترین ارزش های قرآنی است . حضرت موسی (ع) را به خاطر امانتداری و قدرتش، در خانه حضرت شعیب پناه دادند; (قصص/۲۶) و حضرت یوسف را به خاطر امانتداری وعلمش، بر خزانه مصر نشاندند; (یوسف/۵۵) و حتی رسول خدا (ص) که از سوی خداوند برگزیده شد، مشهور به امانتداری و به محمد امین معروف بود .

۷ . اگر می خواهید مخاطبان به سوی شما جذب شوند، ابتدا به خودتان بپردازید! روح خشک و سنگین و بی لطافت، هیچ گاه در امر تربیت موفق نمی شود . مهربانی، دلسوزی و رقت قلب را در خود بپرورید تا مردم بی آن که شما متوجه شوید، در اطراف شما جمع گردند; (آل عمران/۱۵۹) .

۸ . آیا دوست دارید که دشمن خود را به یک دوست تبدیل کنید؟ به هر بدی که در حق شما کرد، با خوبی پاسخ گویید . این را قرآن تجویز می کند; آیه ۳۴ سوره فصلت را بخوانید!علت شناسی پدیده کودک ازاری
  • مربوط به موضوع » اخبار مددكاري

مقدمه

کودکان زیباترین شکوفه هاى هستى اند، که خداوند آنان را به انسانها مرحمت مى کند، اما متأسفانه امروزه یکى از بزرگترین معضلات جوامع انسانى ناسپاسى در برابر این نعمت بى منت الهى است. آرى کودک آزارى از جرایمى است که قلب هر انسانى را مى آزارد! متأسفانه گاه بى توجهى جوامع، منجر به جنایاتى علیه کودکان معصوم و بى پناه مى شود، که عمق وجود شنوندگان را آتش مى زند، البته عوامل متعددى دست به دست هم داده اند تا ما روز به روز شاهد افزایش کودک آزادى در ایران و جهان باشیم. از این رو ضرورى است تا به بررسى و تحقیق بیشترى پیرامون این پدیده شوم پرداخته شود. در این نوشته، ما در صدد بررسى عوامل پدید آورنده کودک آزادى هستم، امید است که این ناچیز گامى در جهت التیام درد کودکانى باشد، که جز گریه راه دفاعى ندارند.سندرم داون(دی.اس.)
  • مربوط به موضوع » اخبار مددكاري

سندرم داون (Down Syndrome) یا دی. اس. عارضه ای ژنتیکی است که موجب کندی رشد کودک شده و معمولا به عقب ماندگی ذهنی منجر میشود. این عارضه در یک کودک از 800 کودک دیده میشود. این سندرم به نام جان لنگدون داون (John Langdon Down) نامگذاری شده است که پزشکی انگلیسی و اولین شخصی بود که در سال 1887، علائم این عارضه را تشریح کرد.

علائم سندرم داون در هر کودک تفاوت میکند و در حالی که تعدادی از کودکان مبتلا به دی.اس. نیازمند رسیدگی پزشکی مداوم هستند، عده دیگری از آنها زندگی سالم و مستقلی را در پیش دارند.

اگرچه سندرم داون قابل پیش گیری نیست، اما میتوان قبل از تولد کودک آنرا تشخیص داد. مشکلات جسمی و سلامتی همراه با دی.اس. قابل درمان هستند، و در هر جامعه امکانات و منابع مختلفی برای کمک به این کودکان و والدین آنها وجود دارد. .....................راههای رشد فکری ومغز کودکان
  • مربوط به موضوع » مقالات

وقتی نوزادی متولد می شود مغز او كاملاً آماده است تا یك سری روابط را در حین یادگیری و تجربه موقعیتهای گوناگون زندگی ایجاد نماید .ایجاد این روابط در ذهن و مغز كودك از همان بدو تولد آغاز شده و تا بزرگسالی هم ادامه می یابد .تحقیقاتی كه اخیراً انجام شده اطلاعات جدید و قابل توجهی را در این زمینه به دست داده اند .

چگونه در گفتگو ها موفق شویم
  • مربوط به موضوع » نکات مددکاری

بازکردن دکمه های کت:  افرادی که باشما بی ريا وصميمی هستند غالباٌ دکمه های کت خود را باز کرده يا حتی آنرا از تن  در می آورند اما در يک مذاکره  رسمی اينچنين نيست . در اين شرايط افراد زمانی کت خود را در می آورند که امکان دسترسی به توافق وجود داشته باشد , به عبارت ديگر هرقدر هوای اطاق گرم باشد اگر طرفين احساس دسترسی بهتوافق را نداشته باشند کتشان را در نمی آورند.....

بازدید از منزل
  • مربوط به موضوع » نکات مددکاری

با سلام

برای امروز  قصد دارم به  یک سری از نکاتی که در هنگام انجام بازدید از منزل لازمه از سوی مددکاران اجتماعی مورد توجه قرار بگیره  اشاره کنم . به همین خاطر از مقدمه ای که  استاد گرامی جنای آقای دکتر انور صمدی راد

با عنوان استانداردهای ایمنی  برای کارورزان و مددکاران اجتماعی

در پیشگفتار کتاب " راهنمای سرپرستی و کارورزی (کار عملی ) در مددکاری اجتماعی تالیف جناب آقای سید حسن  موسوی چلک " نگاشته اند استفاده کردم و از اونجائی که هم نکات بسیار مفیده و هم امکان داره برخی از مددکاران و کسانی که دانستن این مطالب براشون مفیده ، به آن کتاب دسترسی نداشته باشند  این نکات را در وبلاگ مینویسم .